Vajinismus çaresi olan psikolojik bir durumdur. Vajinismus probleminin çözümünü ertelemeyin!

Vajinismus (Kadınlarda İlişkiye Girememe)

Vajinismus genellikle cinsel yaşamın başlangıcında, ilk cinsel birleşme denendiği sırada ortaya çıkar. Ülkemizde görülme sıklığı yaygındır.

Vajinismusun başlıca özelliği; yineleyici ya da sürekli bir biçimde istemsiz kasılmalar olmasıdır.

Ana kriterler;

  • Vajinal giriş/birleşmenin olmaması.
  • Vajinal giriş/birleşme denemelerinde belirgin vulvovajinal veya pelvik ağrı
  • Vulvovajinal veya pelvik ağrı ya da vajinal girişle ilgili belirgin korku veya kaygı
  • Vajinal giriş denemesi sırasında pelvik taban kaslarında belirgin gerginlik veya kasılma

 Vajinismus nedenleri;

Cinsel bilginin yetersiz ya da yanlış olması, kendi cinsel organların tam olarak tanımaması, bekarete yüklenen aşırı önem, baskı ortamında yetişme, ön sevişme yapmadan doğrudan cinsel ilişkiye girilmesi, cinsel birleşmenin her zaman ağrılı, acılı olacağına dair bilgilerin olması, birleşme esnasında yırtılma ve/veya çok kanama olacağı gibi söylemler neden olmaktadır.

Vajinismuslu kadınlarda cinsel isteksizlik yoktur. Mastürbasyonla orgazm olabilmektedirler. Ancak zamanla cinsel uyarı azalırsa cinsel isteksizlik oluşmaktadır.

Vajinismus problemi yaşayan çiftler problemin kendi kendine geçmesini beklerler ya da yanlış olan yöntemlere başvurabilirler. Örneğin; alkol kullanımı, anestezi altında ilişkiye girme, sakinleştirici ilaç kullanımı, kızlık zarının engel olduğu düşünüldüğü için operasyonla kızlık zarının sıyrılması vb. Bu tür girişimler başarılı bir sonuç vermemektedir. Başarılı bir sonuç elde edilmediğinde bir süre sonra çiftler çaresizlik duygusunu yaşamaktadır.

Genelde kadınların kendi kadınlığında eksiklik olduğunu düşünmesine hem de eşine karşı suçluluk hissetmesine neden olur.Erkeklerde, eşinin kendisini istemediği duygusuna kapılarak öfkelenebilmektedir. Ancak erkeklerin büyük bir çoğunluğu eşine karşı anlayışlı bir tutum sergilemektedir.

Vajinismusun çözümü için cinsel terapi süresi ortalama 8-12 seanstır.

Vajinismusun çözümünün sonucu yüz güldürücüdür.

Cinsel terapiye çiftin birlikte başvurması ve terapiye birlikte devam etmesi başarı oranını artırmaktadır.