Cengiz İpek Klinik Psikolog, Psikoterapist

Hakkında image

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nü bitirmiştir. İstanbul Esenyurt Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programını tamamlamıştır.

Adapazarı Özel ENKA Okulları’nda uzun bir süre Rehber ve Psikolojik Danışman olarak çalışmış; öğrenci, veli ve öğretmenlere yönelik seminer/danışmanlık çalışmaları gerçekleştirmiştir.

Türkiye’nin önde gelen lise ve üniversitelerinde “ Okulda Şiddet”, “Sınav Kaygılarını Yaratıcı Drama ile Azaltma”, “ İletişim Becerileri” gibi konularda öğrencilere ve eğitimcilere yönelik vaka sunumu, atölye ve seminer çalışmaları gerçekleştirmiştir.

Psikanalist Yavuz Erten’den “Psikanalizden Dinamik Psikoterapilere” ve “Psikanalitik Terapide Teknik ve Pratik” başlıklı eğitimler almıştır. (120 saat)

Aile ve Evlilik Terapileri Derneği Kurucu Başkanı Yrd.Doç.Dr. Murat Dokur’dan, Avrupa Aile Terapisi Derneği onaylı 500 saatlik “Aile ve Çift Terapileri” eğitiminin dört yılını (400 saat) tamamlamıştır. Eğitimi süresince; Maurizio Andolfi, Rodolfo de Bernart, Kyriaki Polychroni ve Mony Elkaim gibi aile terapisinin öncü hocalarının verdiği özel atölyelere katılmıştır.

“Cinsel Terapi, Cinsel Danışmanlık, Cinsel Tedaviler ve Cinsellik” başlıklı eğitimleri tamamlamıştır.(120 saat)

Psikanalist İskender Savaşır’dan “Psikanalize Giriş, Psikanalitik Görüşme ve Yorumlama” eğitimleri almış ve mesleki pratiği süresince kendisinden “Psikanalitik Psikoterapi Süpervizyonu” almıştır.

Türkiye’nin üretim öncülerinden Otokar’da çalışanlara yönelik psikolojik destek, danışmanlık ve seminer hizmetleri vermiştir.

2011 – 2020 yılları arasında, kuruculuğunu da üstlendiği Moira Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nde psikoterapist ve eğitmen olarak hizmet sunmuştur.

Aile-çift ve yetişkinlere yönelik psikolojik danışmanlık çalışmalarını; sistemik-dinamik ve pragmatik eksperiyantal yaklaşım dahilinde gerçekleştirmektedir.

Kurumlara yönelik; yetişkin, öğretmen, öğrenci, aile, çalışan, ebeveyn eğitim, seminer ve atölyeleri gerçekleştirmektedir.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği, Anadolu Psikanalitik Psikoterapiler Derneği, Halk İçin Psikoterapi Derneği ve Aile ve Evlilik Terapileri Derneği üyesidir.